Kredīts no privāta aizdevēja Latvijā

Meklē, kur aizņemties naudu, bet neko neatrodi? Bankas un nebanku aizdevēji parasti ir pirmie, kas nāk prātā, bet tie nav vienīgie.

Latvijā ir bagātas un turīgas privātpersonas, kas aizdod naudu cilvēkiem, kas ir gatavi aizņemties privāti. Kāda ir viņu motivācija? Protams, peļņa. Praktiski visi privātie kreditori aizdod naudu ar mērķi gūt peļņu un tas ir tikai normāli.

Aizdevumi no privātpersonām

Kam šī iespēja būs noderīga? Aizņemties no privātas personas parasti cenšas cilvēki, kuri negrib vai nevar sadarboties ar tradicionālajiem aizdevējiem.  Iespējams, jums nav pārbaudāmi ienākumi, nav nomaksāti vecie rēķini vai ir kāds cits iemesls aizņemties bez banku starpniecības.

Varbūt vēlaties aizņemties lielāku summu savu mērķu vai ieceru īstenošanai un dodat priekšroku darījumiem ar cilvēkiem, nevis uzņēmumiem.

Visi pieminētie iemesli ir gana labi, lai meklētu privātpersonu, kas ir gatava aizdot naudu.

Kur meklēt privātu aizdevēju? Vispirms, ir jāsaprot, cik liels kredīts jums ir nepieciešams. Summas var variēt no 500 EUR, 1500 EUR līdz 50000 EUR un vairāk. Mazie aizdevumi neprasa lielu pretimnākšanu un izpalīdzēt var praktiski jebkurš, kas strādā algotu darbu un ir nedaudz iekrājis. Lielākus kredītus turpretim var piedāvāt tikai tie, kuriem ir lieli ienākumi un lieli ietaupījumi.

Privātu aizdevumu piedāvājumi sludinājumu portālos

Meklējot privātus aizdevējus sludinājumos, visticamāk, jau esat izskatījuši ss.lv, taču tas nav vienīgais. Ir arī vairāki mazie sludinājumu portāli, kur privāti kreditori sola aizdot naudu uz samērīgiem procentiem. Vai tie ir izdevīgi vai vispār reāli?

Tur atradīsiet tādus piedāvājumus, kā “varu aizdot naudu ar sabojātu vēsturi vai sliktu kredītvēsturi”, “aizdošu naudu līdz 10000 EUR dienas laika” – rakstīt privāti.

Kas liek internetā šādus piedāvājumus? Vai viņi ir uzticami un, vai ir vērts tērēt laiku un nervus, lai uz tādiem atsauktos?

Kā jums liekas? Ja kaut kas izklausās pārāk labi, tad tas tā arī ir. Šādu sludinājumu autori visbiežāk ir krāpnieki, kas vēlas nevis privāti aizdot naudu, bet to izkrāpt vai nozagt.

Metodes, kā viņi darbojas ir dažādas. Jūs varat izmēģināt savu veiksmi, taču ievērojiet divus nosacījumus:

  • Nedodiet citiem kredītkartes vai internetbankas pieejas datus;
  • Nemaksājiet komisijas maksu par kredīta pieteikuma izskatīšanu.

Ievērojot divus pamatnoteikumus, pasargāsiet savas finanses un maciņu no naudas zaudēšanas. Mūsdienās neviens vairs neprasa komisiju par pieteikuma izskatīšanu.

Ja atradīsies reālu privāto kreditoru, kurš būs gatavs slēgt aizdevuma līgumu uz saprātīgiem nosacījumiem, lieliski. Lai viņš noņem komisijas maksu uzreiz no aizdevuma summas vai lūdz to samaksāt uzreiz pēc naudas aizdeošanas. Galvenais – neļaujiet sevi apzagt brīdī, kad finanses jau tā ir ierobežotas.

Aizdevums no privātpersonas ar notāra starpniecību

Notariāli apstiprināts līgums vienmēr liksies nopietnāks nekā vienkārši parakstīts līgums, taču juridiski tiem, lielākoties, ir vienāds spēks. Notāru galvenā jēga ir apliecināt līguma slēdzēju personību un to parakstu autentiskumu.

Notāri nepateiks vai aizdevuma līgums starp privātpersonām ir izdevīgs vienai vai otrai pusei. Tas nav viņu darbs.

Reti, taču gadās, ka notārs veido kreditēšanas līgumu. Šādā scenārijā obligāti lūdziet, lai viņš izskaidro tā nosacījumus un varat piedāvāt savus grozījumus. Ja ir šaubas, neko neparakstiet.

Kopumā notariāli apliecināts aizdevuma līgums nedos jums priekšrocības un nepasargās no visiem riskiem. Tā jēga? Iespējams, pieminot notāra vārdu, atbirs mazie blēži, kas cerēja uz ātru peļņu. Ja izmantojat notāra pakalpojumus, izvēlieties to uz savu roku, nevis uzticaties kreditora variantiem.

Aizdevuma līgums – kam jāpievērš uzmanība

Patēriņa kredīta līgums būs labs paraugs tam, kādam ir jāizskatās līgumam arī slēdzot to ar privātpersonu. Šādus līgumus varat atrast patērētāju kreditēšanas uzņēmumu mājaslapās vai saņemt tos no kredītiestādēm, kad piesakieties kredītam.

Līgumi, ko slēdz ātro kredītu uzņēmumi vai bankas ir stingri regulēti. Tur ir redzamas procentu likmes, gada procentu likme, soda naudas apmērs un sekas, kas notiek, ja netiek maksāts laicīgi.

Situācijās, kad nauda tiek aizdota pret ķīlu tiek atrunāts, kurā brīdī ķīla var tikt atsavināta (atņemts). Nokavēts 1 vai 2 rēķini, varbūt trīs kavēti maksājumi. Aizņēmēja interesēs ir, lai šis termiņš būtu maksimāli garš, nevis 30 dienas.

Otrs aspekts, kam jāpievērš ir izmaksas. Procentu likmes, komisijas nauda par līguma noformēšanu un soda naudu.

Centieties atrast maksimāli izdevīgus nosacījumus, vislabāk vairākus piedāvājumus un pēc tam salīdziniet, kurš ir izdevīgāks. Nevajag aizņemties no privātpersonas, kuru pirmo sastopat. Izvērtējiet vairākas iespējas.

Trešais aspekts ir kredīta atmaksas grafiks. Daudzi aizdevēji veido grafikus pēc principa, ka vispirms tiek nomaksāti procenti, bet pēc tam pamatsumma. Piemēram, aizņemoties 100000 EUR uz 20 gadiem, pirmos 8 gadus lielākā daļa naudas tiek novirzīta procentu apmaksai. Tas ir klaji neizdevīgi.

Centieties slēgt līgumus, kuros procentu un pamatsummas maksājumi ir maksimāli sabalansēti. Jo lielāku daļu rēķinā veidos kredīta pamatsummas apmaksa, jo ātrāk tiksiet vaļā no parādiem.

Kreditēšanas līgums reglamentē abu pušu attiecības. Ja vēlaties, lai tas nebūtu izteikti nelabvēlīgs, atrodiet juristu. Latvijā ir daudzi juristi, kas specializējas uz finanšu darījumiem. Arī internetā var atrast dažus līguma paraugus, taču tie var būt novecojuši. Labāk ir samaksāt juristam 50 EUR – 200 EUR par līguma sagatavošanu, nevis pēc tam kost pirkstos un žēloties, ka esat tikuši apkrāpti.

Labākais kredīts no privāta aizdevēja – kur to atrast

Latviešiem, lielākoties, nepatīk aizdot naudu. Mums pat ir teiciens – ja gribi zaudēt draugu, aizdod naudu. Kādēļ? Jo aizņemties ir viegli, bet atdot parādu daudz grūtāk. Tērējam svešu, taču jāatmaksā ir savu naudu.

Protams, finansiāli visizdevīgāk aizņemties ir no tuviniekiem, darba kolēģiem un draugiem. Viņi neprasīs lielus procentus, komisijas maksas. Iespējams, pat neprasīs parakstīt līgumu, bet vai tas ir iespējams?

Ja līdz šim savstarpējās attiecības nav bijušas cieņas un uzticības pilnas, visticamāk, saņemsiet atteikumu. Turklāt pirms prasīt aizdevumu ir jāspēj saņemties drosmi un atzīties, ka vajadzīga palīdzība.

Visi to nespēj un tieši šī iemesla dēļ ir gatavi meklēt internetā, kur dabūt kredītu no privātpersonas, nevis aprunāties ar tuviniekiem.

Privātpersonas, kas aizdod naudu ar sliktu kredītvēsturi

Privāti aizdevēji, kas gatavi aizdot naudu citām privātpersonām vai pat uzņēmumiem, iespējams, nemaz nepārbaudīs kredītvēsturi. Pirmkārt, viņi diez vai zinās, ka šāda iespēja pastāv. Otrkārt, lai pārbaudītu kredītvēsturi būtu jārīkojas kopīgi, t.i. jūs abi sēžat pie datora un aizņēmējs iet kredītvēstures datu bāzēs, lai parādītu potenciālajam aizdevējam kāda informācija tur redzama. Tātad – privātpersona, kas aizdod naudu var pārbaudīt, vai aizņēmējam ir slikta kredītvēsture, taču tas diez vai tiks darīts.

Kas notiek, ja neatmaksāju naudu?

Privātie kreditori, kas ir gatavi aizdot naudu arī domā par savu līdzekļu aizsardzību. Varat rēķināties, ka nepazīstams privāts aizdevējs vienmēr prasīs ķīlu – īpašumu (māja, zeme, mežs, dzīvoklis) vai auto. Ja nav ko ieķīlāt, aizdevumu nesaņemsiet.

Apstākļos, kad kredītsaistības netiek pildītas būs jārēķinas ar sekām – soda procenti, soda nauda vai īpašuma zaudēšana.

Citos gadījumos kreditors var uzticēt naudas atgūšanu parādu piedzinējiem vai pat iesūdzēt tiesā. Ja līgums būs sarakstīts korekti, tiesa uzticēt tiesu izpildītājiem naudas atgūšanu, kas, protams, radīs vēl papildus izmaksas.

Varam secināt, ka aizņemšanās no privātpersonas ir saistīta ar riskiem, kas var būt pat augstāki nekā aizņemšanās no oficiāliem aizdevējiem. Par laimi vairs nedzīvojam 90-tajos un savstarpēju rēķinu kārtošana vairs nenotiek tik aktīvi. Vienlaikus varam pieņemt, ka ir cilvēki, kas būs gatavi rīkoties ļoti aktīvi, lai atgūtu naudu no parādnieka, kas nevēlas sadarboties.

Aizņemties bez ķīlas no privātpersonas Rīgā vai Latvijā

Esam izvērtējuši visus plusus un mīnusus, kā arī apskatījuši variantus. Sludinājumu portāli, draugi, rada, darba kolēģi – šīs ir galvenās iespējas. Katrai no tām ir savas priekšrocības un trūkumi.

Aizņemties privāti var būt izdevīgi, taču ir rūpīgi jāseko līguma nosacījumiem. Ja nepieciešams, piesaistiet juristu. Summa, ko samaksāsiet par konsultāciju būs mazāka kā potenciālie zaudējumi rīkojoties pārgalvīgi.

Rīgā šobrīd dzīvo gandrīz puse Latvijas iedzīvotāji. Saņemt kredītu no fiziskas personas šeit būs vieglāk, bet ir jāvērtē riski. Iespējams, nebanku aizdevēji vai bankas var piedāvāt jums labākus nosacījumus.

Saņemt kredītu skaidrā naudā vai ar pārskaitījumu uz savu bankas kontu? Tā ir gaumes izvēle, taču Latvijas likumi nosaka ierobežojumus darījumiem skaidrā naudā. Ja aizņemsieties privātā kārtā vairāk kā 3000 EUR, izmantojiet kontu bankā. Tas jūs pasargās no dažādām nebūšanām nākotnē un nodrošinās, ka nauda tiešām tiks saņemta.