Auto noma ar izpirkuma tiesībām

Vēlies pirkt jaunu auto, taču neesi pārliecināts, vai tas būs īstais? Pirms pirkt, protams, vajag veikt vismaz testa braucienu, lai pārliecinātos par komfortu, degvielas patēriņu, sajūtām un citiem nozīmīgiem faktoriem. Tas nav nekas neparasts un ikviens auto dīleris piedāvā saviem klientiem testa braucienu, bet vai ar to pietiek? Cik daudz jūs varat uzzināt par transportlīdzekļa īpatnībām, izbraucot ar to pāris stundas pa Rīgas ielām? Neko daudz. Turpretim, auto noma ar izpirkuma tiesībām ļauj testēt automašīnu pirms pirkšanas gadu un pat daudz ilgāk, maksājot fiksētu ikmēneša rēķinu. Ja autiņš iepatiksies, to varēs izpirkt, ja ne, saņemsiet lietošanā citu.

Nenoliedzami vēlme notestēt automašīnu pirms tās iegādes nav vienīgais iemesls, kādēļ aizvien vairāk Latvijas iedzīvotāji dod priekšroku ilgtermiņa nomai ar izpirkšanas tiesībām. Krietni būtiskāki šeit ir finansiālie apsvērumi. Tā vietā, lai uzreiz iztērētu 10-40 tūkstošus jauna auto iegādei prātīgākie latvieši rīkojas pretēji. Maksā par auto fiksētu ikmēneša rēķinu un atlikušo naudu iegulda citu mērķu sasniegšanai – izglītība, mājas būvniecība, ceļošana, uzņēmējdarbība. Biznesa vidē šāds pakalpojums jau sen vairs nav nekas neparasts. Auto nomāšana ļauj plānot un līdzsvarot naudas plūsmu, novirzot brīvos līdzekļus uzņēmējdarbības mērķu sasniegšanai. Latvijā šāda tipa auto nomas pakalpojumus piedāvā Mobire.

Lai saprastu, vai nomāt automašīnu ilgtermiņā un pēc tam to izpirkt ir reāli izdevīgi, aplūkosim visus plusus un mīnusus.

Priekšrocības: 

 • pakalpojums pieejams privātpersonām un uzņēmumiem;
 • nav jāmaksā uzreiz liela naudas summa par auto iegādi;
 • fiksēts ikmēneša rēķins;
 • iznomātājs uzņemas visas rūpes par auto tehnisko stāvokli un aprūpi (reģistrācija CSDD, nodokļi un nodevas, riepu maiņa, remonti, apdrošināšana (OCTA, KASKO));
 • līdzvērtīgs maiņas auto 24 h laikā, ja iznomātais auto ir remontā;
 • līguma perioda beigās auto var izpirkt vai nomainīt pret citu transportlīdzekli;
 • bez pirmās iemaksas.

Trūkumi:

 • auto ir iznomātāja īpašums (dažiem var nepatikt);
 • ierobežots nobraukums gada laikā (tiek fiksēts līgumā, par papildus km, ir jāmaksā papildus);
 • jāprasa atļauja izbraucot uz ārzemēm (standarta prasība arī auto līzinga līgumiem);
 • atlikusī auto vērtība perioda beigās var šķist par lielu (svarīgi, ja vēlaties auto izpirkt).

Ja vēlaties salīdzināt ilgtermiņa nomu ar auto līzingu, iepazīstieties ar šo informāciju. Galvenās atšķirības pāris vārdos – auto līzingam ir jākārto vairāk dokumenti (trīs pušu līgums – pārdevējs, nomnieks, aizdevējs), ir vajadzīga pirmā iemaksa,

Svarīgi: Ja apsveriet iespēju atpirkt automašīnu, obligāti iekļaujiet šādu iespēju līgumā, turklāt uzreiz norādot precīzu atpirkšanas cenu. Pretējā gadījumā var gadīties, ka iznomātāja nostāja mainās un izpirkšana vairs nav iespējama vai arī tiek piedāvāta par nesamērīgi augstu cenu.

Izvēlēties līzingu vai ilgtermiņa nomu, šeit viedokļi dalās. Ja jums nav nauas pirmajai iemaksai, noma būs izdevīgāka. Pretējā gadījumā rūpīgi salīdziniet izmaksas un sadarbības nosacījumus. Tas, kurš labāk atbildīs interesēm, to arī izvēlieties.

Auto nomu piedāvājumu salīdzinājums

Rīgā un Latvijā kopumā darbojas vairāki desmiti dažādu autonomas firmu. Vairums no tām piedāvā īstermiņa īres pakalpojumus, taču ir arī vairākas, kuru piedāvājumā ir auto noma uz vairākiem mēnešiem vai pat vairākiem gadiem. Izvēloties sev piemērotāko variantu, rīkojieties šādi:

 • atrodiet internetā vismaz piecus, labāk desmit piedāvājumus;
 • pārbaudiet iznomātāja kontaktinformāciju un aplūkojiet ziņas par to Lursoft uzņēmumu datu bāzē.
 • izvērtējiet piedāvātos auto modeļus, izmaksas un sadarbības nosacījumus (ja ir neskaidrības, konsultējies ar juristu);
 • aizrakstiet uzņēmuma pārstāvjiem, lai sagatavo jums individuālu piedāvājumu un atsūta to e-pastā;
 • piesakieties testa braucienam (ja piedāvājums apmierina);
 • parakstiet līgumu un saņemiet auto lietošanā.

Šādi rīkojoties, jūs, visticamāk, ietaupīsiet no 50 EUR – 350 EUR/mēnesī. Ietaupījuma summa būs atkarīga no izvēlētā auto modeļa, markas, sadarbibas perioda un citiem faktoriem. Lielākais ietaupījums varētu būt, izvēloties nomāt premium klases auto.

 

Auto noma Mobire

Uzņēmumiem un privātpersonām auto noma ar izpirkšanas tiesībām ir pieejama autonomā Mobire. Līgumu var slēgt uz termiņu no 12 līdz 60 mēnešiem, paredzot, ka termiņa beigās nomniekam ir tiesības izpirkt auto par atlikušo vērtību.

Nomas auto cenas sākas no 320 EUR/mēn par Škoda Fabia, taču var sasniegt pat vairāk par 1000 EUR/mēn par Toyota Highlander 7-vietīgo auto. Savukārt elektroauto cienītāji var sevi iepriecināt ar Tesla Y, sākot no 999 EUR/mēn.

Runājot par Mobire, patīkami, ka uzņēmums reģistrēts jau 2010. gadā (skat. lursoft) un ir daļa no lielāka koncerna, kas šobrīd pārvalda jau vairāk kā 300 uzņēmumu autoparkus. Ar privātpersonu apkalpošanu viņi šķiet nodarbojas salīdzinoši nesen, taču tas ļauj cerēt uz biznesa klases servisa līmeni arī privātpersonām. Sadarbojoties ar nelielu uzņēmumu vienmēr ir risks, ka viņi knapi turas virs ūdens un centīsies ekonomēt uz klientu rēķina. Lieliem uzņēmumiem reputācija ir svarīgāka un konfliktu vai nesaprašanās iespējai vajadzētu būt mazākai.

Atbildēt