Krājkonts

Kas ir krājkonts?

Naudas uzkrājumu konts jeb krājkonts ir bankas konts, kurā privātpersona vai uzņēmums uzkrāj naudu, saņemot par to nelielus procentu maksājumus. Skaidrības labad varam pielīdzināt to digitālai “cūciņai”, kurā uzkrājam lielāku vai mazāku summu un tās uzņemšanai ir vajadzīga nedaudz lielāka piepūle, kas palīdzēs to labāk uzkrāt.

Kā darbojas krājkonts?

  • Ieskaitiet krājkontā vēlamo naudas summu un uzkrājiet procentus. Diemžēl šī finanšu rīka procentu maksājumi pašreizējos apstākļos ir uzskatāmai par neizdevīgiem. Vairumā gadījumu bankas saviem klientiem nemaksā vairāk par 0,4% procentiem no noguldījuma vērtības gadā.
  • Pieteikties krājkontam vai to papildināt var pavisam vienkārši. Ieejiet savā intenretbankā vai bankas mobilajā lietotnē un izvēlieties atbilstošu sadaļu.
  • Krājkonta pakalpojumus Latvijā piedāvā visas lielākās komercbankas, t.sk. Luminor, SEB, Citadele, Swedbank.
  • Atsevišķas bankās krājkonts tiek saukts atšķirīgi. Swedbank ietvaros tā nosaukums ir krājrīks, turklāt tas darbojas nedaudz atšķirīgi. Ja parastā krājkontā jums ir brīvprātīgi jāpapildina konts, tad krājrīks to veic automātiski, katru reizi, kad veicat pirkumu ar bankas karti, noapaļojot summu līdz pilniem eiro. Piemēram, samaksājiet veikalā 12,35 EUR par pārtiku un 0,65 EUR tiks automātiski ieskaitīti jūsu krājrīkā. Protams, arī šādā risinājumā neviens nelīdz savā krājkontā ieskaitīt vēl papildus summu.

Krājkonta procentu likmes

Banka Krājkonta procentu likme 
Citadele0,40%
SwebankNav norādīts
SEB0,20%
LuminorNav norādīts

Kā redzams no tabulas divas no četrām bankām pat publiski nenorāda savas krājkonta procentu likmes. Tāpat jāņem vērā, ka raksta lasīšanas brīdī procentu likmese var būt mainījušās (obligāti pārbaudiet).

Papildus tam līdzīgus pakalpojumus saviem biedriem Latvijā var piedāvāt arī krājaizdevu sabiedrības. Dalībnieku sarakstu varat atrast Latvijas bankas mājaslapā šeit.

Krājkonts bērnam

Jūs varat krāt naudu krājkontā jebkuram mērķim, t.sk. līdz bērna 18 gadu vecumam vai bērna izglītībai. Bankai ir vienagla kādam mērķim jūs krājat savus finanšu līdzekļus. Ja vēlaties atvērt krājkontu uz bērna vārda to var izdarīt no 18 vai retāk no 16 gadiem. Tā kā procentu likmes krājkontam ir minimālas, ir vērts apsvērt šādam mērķim izvēlēties citus finanšu pakalpojumus (ieguldījums akcijās, obligācijās, depozītā, zemes, meža iegāde u.c. investīciju iespējas).

Papildus vēlams izglītot bērnus par kredītiem, kredītkartēm, mājokļa aizdevumu u.c. finanšu pakalpojumiem. Diemžēl skolās to nemāca un pieaugušie nereti mācās no savām kļūdām. Ja paņemti vairāki īstermiņa aizdevumi vai procentu likmes pārlieku augstas, reizēm tiek izmantota pārkreditācija, taču arī šeit procentu likmes ir gana augstas. Ideālā gadījumā jūsu iekrājumi palīdzēs bērniem uzkrāt pastāvīgu dzīvi, iegūt labu izglītību un dzīvot no saviem līdzekļiem.

Ieguvumi no krājkonta izmantošanas?

Iespējams, vienīgais praktiskais ieguvums no krājkonta ieviešanas ir tas, ka iemācīsieties veidot uzkrājumus. Nauda tiks glabāta atsevišķā kontā un, lai tai piekļūtu būs vajadzīga papildus piepūle.  Uzkrāt naudu procentu dēļ nav vērts, jo to apmērs ir vienkārši simbolisks. Uzziniet arī citu noderīgu informāciju vissparnaudu.lv portālā un pieņemiet pārdomātus lēmumus.

Atbildēt